Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aktywna integracja - miliony z Unii Europejskiej

Monika Kaczyńska
Warsztaty umiejętności społecznych to często pierwszy krok do przełamania wykluczenia społecznego
Warsztaty umiejętności społecznych to często pierwszy krok do przełamania wykluczenia społecznego 123rf
Już od 2 listopada będzie można składać wnioski konkursowe w ramach podziałania 7.1.2 „Aktywna integracja”. Konkurs dotyczy projektów, których uczestnikami mogą być osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym i te, które już znalazły się w takiej sytuacji.

Do podziału są spore pieniądze, bo aż 82 miliony złotych. 15 milionów złotych z tej puli zostało zarezerwowanych do podziału na projekty składane przez podmioty ekonomii społecznej, takie jak centra integracji społecznej, kluby integracji społecznej, warsztaty terapii zajęciowej czy zakłady aktywności zawodowej.

67 milionów złotych zarezerwowano do rozdysponowania pomiędzy projekty składane przez inne podmioty, a więc organizacje pozarządowe, instytucje rynku pracy, jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego czy państwowe jednostki budżetowe.

Katalog działań jest bardzo szeroki i obejmuje działania związane ze wsparciem na rynku pracy, edukacją, aktywizacją społeczną czy też działania służące poprawie stanu zdrowia uczestnika projektu.

Projekty powinny być kierowane do wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym

- Wsparcie, które ma być udzielone uczestnikom w ramach projektów konkursowych, musi mieć charakter kompleksowy - podkreśla Barbara Kwapiszewska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu. - Osoby wykluczone społecznie, ubogie czy też zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym borykają się często z szeregiem różnych problemów - psychologicznych, zdrowotnych , bywa, że brakuje im umiejętności społecznych. Dlatego, żeby im skutecznie pomóc, potrzeba szeregu różnorodnych działań.

Aktywna integracja - według planu
Zgodnie z założeniami konkursu przynajmniej 60 proc. uczestników projektów, którzy będą korzystać z pomocy, muszą stanowić osoby znajdujące się w wyjątkowo niekorzystnej sytuacji na rynku pracy.

- Zgodnie z klasyfikacją stosowaną przez służby zatrudnienia to osoby objęte III profilem pomocy - wyjaśnia Barbara Kwapiszewska. - One wymagają szczególnego wsparcia nie tylko samego urzędu pracy, ale i różnych innych instytucji.

W tej grupie znajdują się często osoby długotrwale bezrobotne, które z różnych powodów nie mają motywacji do szukania i podjęcia pracy. Bywa, że borykają się z nałogami, niekiedy także mają problemy ze zdrowiem. W tej grupie znajdują się także osoby niepełnosprawne. Celem wsparcia w ramach projektów konkursowych jest doprowadzenie do sytuacji, w której wyszliby z domów i przełamali izolację.

Niezależnie od tego, jaka jest sytuacja uczestnika projektu, pierwszym etapem wsparcia, jakie ma otrzymać, jest sporządzenie indywidualnego planu działania. Powinien obejmować on wszystkie formy wsparcia, z jakich będzie skorzystał uczestnik projektu, dostosowane do jego indywidualnych potrzeb.

Wsparcie może obejmować szeroki zakres działań - od medycznych po pośrednictwo pracy

W przypadku osób niepełnosprawnych działania w ramach projektu mogą obejmować sfinansowanie pracy asystenta osoby niepełnosprawnej, przewodnika niewidomego czy tłumacza dla osoby głuchoniemej, a także zakup specjalistycznego sprzętu.

Jeśli jest taka potrzeba, w ramach programu mogą także zostać sfinansowane usługi asystenta rodziny, asystenta osoby opuszczającej zakład karny czy mediatora.

Inne możliwości to finansowanie pobytu uczestników programu w placówkach dziennego wsparcia, grupach samopomocowych, a także organizacja takich grup i zatrudnienie osób, które je poprowadzą. W razie potrzeby wsparcie lub terapia może obejmować także członków rodziny uczestnika projektu.

Projekty mogą też uwzględniać animację w ramach społeczności lokalnej, w tym zatrudnienie animatora, lidera klubu integracji społecznej czy streetworkera.

Bardzo często brak kwalifikacji zawodowych lub ich niski poziom jest powodem zagrożenia ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Ich podniesienie pomaga problem rozwiązać.

- Kursy, szkolenia, staże czy zatrudnienie wspierane to działania, które mogą być uwzględniane w projektach - mówi Barbara Kwapiszewska. - Jednak nie mogą być one realizowane przez przypadkowe podmioty.

I tak szkolenia i kursy muszą być realizowane przez podmioty wpisane do rejestru instytucji szkoleniowych. Rejestr ten można znaleźć w internecie pod adresem http://stor.praca.gov.pl. W rejestrze oprócz podstawowych danych instytucji szkoleniowej można znaleźć także informacje o tematyce prowadzonych szkoleń, ich programie, kadrze, warunkach lokalowych, liczbie uczestników wcześniejszych edycji itp.

Z kolei działania związane z doradztwem zawodowym czy pośrednictwem pracy przewidziane w ramach konkursowych projektów muszą być prowadzone przez instytucje wpisane do rejestru agencji zatrudnienia.

Minimalna wartość projektu wynosi 50 tysięcy złotych, a maksymalna nie jest ograniczona. Dofinansowanie może wynieść maksymalnie 95 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Pozostałe 5 proc. musi stanowić wkład własny beneficjenta.

Aktywna integracje - wniosek online i na papierze
Wnioski konkursowe należy składać w postaci elektronicznej za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego pod adresem **

lsi.wielkopolskie.pl

** od 2 listopada do 13 listopada do godz. 15.30.

Jednak już teraz w Lokalnym Systemie Informatycznym można wniosek przygotowywać. Do chwili wysłania możliwe są w nim wszelkie zmiany i poprawki.

Po wysłaniu go za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego wnioskodawca ma pięć dni na dostarczenie dokumentacji w wersji papierowej do siedziby Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu, (ul. Kościelna 37, budynek A punkt informacyjny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 do 15.30). Dokumentację można też wysłać pocztą lub przesyłką kurierską. Ważne jednak, by zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem, ponieważ liczy się data wpływu wniosku do urzędu.

Zobacz też, co - prócz projektu Aktywna integracja - znajdziesz na stronie:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto