Świnia złotnicka, owca olkuska czy koń huculski to zwierzęta, na których wciąż można nieźle zarobić. Ich hodowlę dotuje zarówno Unia Europejska, jak i minister rolnictwa, który chroni zasoby genetyczne zwierząt.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Świnia złotnicka, owca olkuska czy koń huculski to zwierzęta, na których wciąż można nieźle zarobić. Ich hodowlę dotuje zarówno Unia Europejska, jak i minister rolnictwa, który chroni zasoby genetyczne zwierząt. I mimo że wymogów do spełnienia jest sporo, a ceny zwierząt są często wysokie, to chętnych nie brakuje.

– Od około 3 lat widać niesamowity boom na konie rasy huculskiej – twierdzi Krzysztof Chomicz, właściciel jednego z największych prywatnych stad hucułów w Polsce w Janowie koło Konina. – Wpływa na to z całą pewnością dotacja z Unii Europejskiej, jaką można dostać na każdą klacz. Zainteresowanie przełożyło się na ceny koni. W tej chwili za klacz trzeba średnio zapłacić około 8-9 tysięcy złotych – dodaje właściciel.

W całej Europie rzadkie rasy są chronione za pomocą dopłat dla hodowców. Lista zwierząt jest długa i obejmuje nie tylko konie, ale również świnie, owce czy bydło. Na przykład do każdej sztuki hodowanej w Polsce świni złotnickiej lub puławskiej, gospodarz może dostać 570 złotych dopłaty. W przypadku koni, kwota dopłaty sięga nawet 1500 złotych i obejmuje koniki polskie, rasę wielkopolską, śląską i konie huculskie. Hodowcom owiec rasy olkuskiej ARiMR dopłaci 320 złotych. W 2008 roku dofinansowano ich 1200 sztuk. W sumie na program rolno-środowiskowy, w latach 2007–2013 przeznaczono ponad 1,7 mld zł.

Dzięki możliwościom dofinansowania na kupno zwierzęcia decydują się już nie tylko rolnicy, ale także pasjonaci z dużych miast.

– Razem z mężem od dłuższego czasu marzyliśmy o własnych koniach – mówi Anna Warzecha, instruktorka jazdy z Poznania. – Nasz wybór padł na rasę huculską. Z jednej strony są to konie spokojne i nietrudne w utrzymaniu. Z drugiej natomiast mamy kawałek ziemi, więc będziemy się starać o dotacje – twierdzi właścicielka trzech hucułów.


Więcej w dzisiejszym wydaniu Polska Głos Wielkopolski, lub www.prasa24.pl

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

nel (gość)

Bardzo fajny artykuł – dużo o tym jak zarabiać posiadając pasję do zwierząt tu https://jakzarabiacjakoszczedzac.blogspot.com