Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie. Za unijne pieniądze w Wielkopolsce kształcą prawdziwych zawodowców

Grzegirz Okoński
Fundusze Europejskie. Młodzież przygotowująca się do wejścia na rynek pracy, nie zawsze ma możliwości zdobycia odpowiedniego wykształcenia zawodowego, by od razu po skończeniu nauki w szkołach, móc na nim zaistnieć. W ramach WRPO 2014+istnieje możliwość stworzenia takiej oferty edukacyjnej, która przygotowywałaby zarówno młodzież, jak i samych nauczycieli.

Fundusze Europejskie.
Temu celowi służą dwa konkursy na kształcenie zawodowe młodzieży (poddziałanie 8.3.1). Ogłoszone są w trybie naboru ogólnego, dla Centrów Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, a także w trybie adresowanym do Izb Rzemieślniczych.

W pierwszym z nich przyjmowanie wniosków o dofinansowanie zacznie się 29 marca, a potrwa do 18 maja. O dofinansowanie w nim mogą ubiegać się wszystkie podmioty, z wyjątkiem osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, czy oświatowej. W pierwszej kolejności złożone przez nie wnioski mają dotyczyć projektów służących podnoszeniu kompetencji lub kwalifikacji zawodowych uczniów i wychowanków szkół i innych placówek oświatowych. Projekty te mają być realizowane w formie staży w zakładach pracy, czy przez praktyki zawodowe dla uczniów zasadniczych szkół zawodowych i szkół branżowych I i II stopnia. Mogą też być związane z doskonaleniem nauki zawodu pod okiem rzemieślników, i z kształceniem dualnym. Dofinansowanie może również być skierowane na zapewnienie pracowniom i warsztatom szkolnym nowoczesnego sprzętu i materiałów dydaktycznych, tak, by mogły one oferować zajęcia zawodowe w warunkach zbliżonych do rzeczywistego środowiska pracy zawodowej.

Szansa dla nauczycieli...

Nie mniej ważnym obszarem zainteresowania Zarządu Województwa Wielkopolskiego jest kształcenie nauczycieli zawodów i tworzenie profesjonalnych centrów informacyjnych z zakresu szkolnictwa zawodowego. Dlatego wnioski o dofinansowanie mogą dotyczyć podnoszenia kompetencji i kwalifikacji nauczycieli, instruktorów praktycznej nauki zawodu, doradców zawodowych, a także tworzenia i wspierania Punktów Informacji i Kariery, Centrów Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, jak i jednostek pełniących zadania tych centrów. Przyszli beneficjenci mogą tym samym ubiegać się o środki m.in. na pozyskanie wyposażenia w nowoczesny sprzęt i materiały dydaktyczne do nauczania zawodowego, czy na rozszerzenie istniejącej oferty edukacyjnej. Konkurs przewiduje możliwość wsparcia projektów zgodnych z Mandatem Terytorialnym poszczególnych Obszarów Strategicznej Interwencji Ośrodków Subregionalnych - Leszno i Konin.

O uznaniu dla roli szkolnictwa zawodowego w tworzeniu nowoczesnego rynku pracy może świadczyć wysokość środków przewidzianych na wsparcie projektów w tym konkursie. Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów wynosi ogółem ponad 80 mln złotych. Minimalna wartość projektu wynosi 50 tys. złotych.

...i dla Izb Rzemieślniczych

Drugi z konkursów, objęty tym samym Poddziałaniem 8.3.1., związany z kształceniem zawodowym młodzieży, ale już w oparciu o Izby Rzemieślnicze, również rozpoczyna się 29 marca, z tym, że nabór wniosków kończy się 20 kwietnia.

Dofinansowanie obejmuje projekty, których przedmiotem jest doskonalenie systemu nauki zawodu, odbywającej się u pracodawców - rzemieślników. Dotyczą więc podnoszenia kwalifikacji i kompetencji przez staże i praktyki zawodowe dla uczniów przez dodatkowe zajęcia specjalistyczne, jak również przez nadzór cechów rzemieślniczych nad p raktyczną nauką zawodu. Inne projekty, których wsparcie przewidziano w tym konkursie mogą dotyczyć podnoszenia kompetencji lub kwalifikacji zawodowych instruktorów praktycznej nauki zawodu w rzemiośle - oprócz szkoleń, które są wymagane przepisami prawa. Dofinansowanie może być też skierowane na stworzenie sieci doradców zawodowych w cechach rzemieślniczych oraz doposażenie cechów rzemieślniczych i izb rzemieślniczych w odpowiedni sprzęt dydaktyczny.

Tutaj ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów wynosi ponad 9 milionów złotych.

Już się buduje!

O tym, że inwestycje w szkolnictwo zawodowe traktowane są w Wielkopolsce bardzo poważnie świadczy chociażby budowa i rozbudowa najnowocześniejszych jednostek szkolenia praktycznego - we Wrześ-ni, Swarzędzu, czy w Ostrowie Wielkopolskim.

Pierwszy z nich, Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii powstaje w Grzymisławicach. Budowa dofinansowana jest w ramach WRPO 2014+, w zakresie projektu „Rozwój szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu wrzesińskiego”.

Wartość inwestycji to blisko 48 mln złotych, z czego ponad 45,5 mln złotych pokryje dofinansowanie z funduszy Europejskich WRPO2014+. Szacuje się, że w 2019 roku liczba osób korzystających z Centrum Badań i Rozwoju w Grzymisławi- cach sięnie 225 rocznie. Toteż oprócz fabryki Volkswagena na jego otwarcie czekają niecierpliwie liczne firmy w regionie, a także szkoły zawodowe w Kaliszu i w Gnieźnie.

Inwestorem jest powiat wrzesiński, a wykonawcą - MIRBUD S.A. Budowa dobiegnie końca w drugim kwartale tego roku. W sumie na ten projekt i na drugie przedsięwzięcie związane z edukacją zawodową - budowę i wyposażenie nowego zaplecza dydaktyczno - sportowego przy Zespole Szkół Politechnicznych, modernizację dwóch wrzesińskich burs oraz Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni, wysokość dofinansowania wyniesie 73 mln złotych.

- Na budowie Centrum Badań i Rozwoju Nowych Technologii w Grzymisławicach zakończono prace związane z wykonaniem głównej konstrukcji żelbetowej oraz murowanej budynków B01 i B02 - mówi Rafał Ziółczyk kierownik kontraktu MIRBUD S.A. - Wykonane zostały ściany murowane zewnętrzne oraz działowe w technologii ścian murowanych bloczków silikatowych. Zakończono prace związane z budową podziemnych instalacji sanitarnych zewnętrznych oraz wykonano instalacje pod posadzkowe. W tej chwili trwają prace montażowe konstrukcji stalowej oraz blach trapezowych.

Rozbudowywane jest też Centrum Kształcenia Praktycznego w Ostrowie, w którym będą prowadzone zajęcia dydaktyczne, praktyczne, i zawodowe dla uczniów ostrowskich zespołów szkół: Zespołu Szkół Transportowo-Elektrycznych CKU, Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół Budowlano-Energetycznych. Rozbudowa pozwoli na utworzenie dziesięciu nowych pracowni, i na założenie na części dachu Centrum instalacji do fotowol-taiki. Ten projekt dofinansowany w ramach WRPO 2014+ wart jest ponad 13 mln złotych.

- Prace budowlane na rozbudowywanym Centrum są mocno zaawansowane - mówi Janusz Grzesiak, dyrektor Biura Promocji i Relacji Społecznych Starostwa Powiatowego w Os-trowie Wlkp. - Zakończona została budowa ścian oraz stropów, a obecnie trwają prace związane z montażem ostatnich okien, instalacji oraz prace tynkarskie wewnątrz. Planowane zakończenie prac to koniec kwietnia br. Kolejnym etapem będzie wyposażenie CKP w nowoczesny sprzęt do poszczególnych pracowni. Chcemy, żeby uczniowie mogli korzystać z pełni możliwości jakie dawać będzie ta na wskroś nowoczesna placówka.

Nowoczesne Centrum Kształcenia Praktycznego buduje w Swarzędzu powiat poznański. Obecnie jest ono na etapie stanu surowego zamkniętego i wkrótce rozpocznie się układanie instalacji wewnętrznych. Wartej 34 mln zł inwestycji przy Zespole Szkół nr 1 patronuje Jan Grabkowski, starosta poznański.

- Kilkanaście lat temu podjęliśmy decyzję, że stawiamy na kształcenie zawodowe i to na najwyższym, europejskim poziomie. Dziś budujemy najnowocześniejsze w kraju centrum kształcenia, gdzie młodzież uczyć się będzie w kilkudziesięciu zawodach, w supernowoczesnych laboratoriach - mówi Jan Grabkowski.

Projekt zakłada powstanie budynku, w którym znajdzie się osiemnaście specjalistycznych pracowni do nauki zawodu oraz część hotelowo-gastronomiczna.

Składamy dokumenty

Wnioski w ramach konkursów na kształcenie zawodowe muszą być złożone w formie elektronicznej za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego do obsługi WRPO 2014+, na stronie internetowej lsi.wielkopolskie.pl. W ciągu pięciu dni od złożenia wniosku w formie elektronicznej trzeba dostarczyć osobiście, lub wysłać do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, do Sekretariatu Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego, wersję papierową dokumentacji.

belka

belka

od 16 lat
Wideo

Widowiskowy egzamin dla policyjnych wierzchowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto