Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkopolskie jeziora: Jezioro Bytyńskie wędkarski raj tuż obok Poznania

Tobiasz Chożalski
Wielkopolskie jeziora: Jezioro Bytyńskie wędkarski raj tuż obok Poznania
Wielkopolskie jeziora: Jezioro Bytyńskie wędkarski raj tuż obok Poznania archiwum
Jezioro Bytyńskie jest z pewnością najbardziej atrakcyjnym turystycznie miejscem w gminie Kaźmierz oraz jedną z najpiękniejszych wizytówek powiatu szamotulskiego.

Wielkopolskie jeziora: Jezioro Bytyńskie

Co roku w sezonie letnim przyciąga wielu okolicznych mieszkańców. Znajduje się napółnoc od wsi Bytyń przy drodze nr 92 Poznań - Świecko w odległości około 25 kilometrów od stolicy Wielkopolski.

Malownicze wysepki

Jest to jezioro o charakterze morenowym, idealnie wpisujące się w specyfikę Pojezierza Poznańskiego. Bogata linia brzegowa rozciąga się w obszarze trzech miejscowości: Bytyń, Piersko i Komorowo. Jezioro Bytyńskie jest akwenem wytopiskowym z bardzo urozmaiconym dnem - kamienistym lub mulistym. Powierzchnia zwierciadła wody wynosi ponad 300 hektarów, a głębokość dochodzi nawet do siedmiu metrów.

Jezioro posiada kilkadziesiąt kamienistych górek i wypłyceń. W głównej części jeziora znajduje się sześć małych wysepek, na które można dostać się, płynąc rowerkiem wodnym (mały - 20 złotych, duży - 25 złotych za godzinę) lub kajakiem (15 złotych za godzinę) z wypożyczalni sprzętu wodnego w Komorowie lub w Rybakówce, w Bytyniu - tam też można wykupić zezwolenie na połów ryb.

Obserwuj mewy

Na dwóch wyspach Jeziora Bytyńskiego występują zabytki archeologiczne - grodziska z okresu kultury łużyckiej i wczesnego średniowiecza.

W 1980 roku utworzono częściowy rezerwat ornitologiczny na terenie bytyńskich wysepek obejmujący swoją powierzchnią ponad 30 hektarów. Rezerwat powołano do życia ze względu na ochronę lęgowisk mewy śmieszki, łabędzia niemego i bąka, a także żerowiska wielu gatunków kaczkowatych, rybołowów, żurawia, bekasów, sów błotnych i batalionów.

Dodatkową atrakcją dla miłośników przyrody są torfowiska i lasy łęgowe, które też można podziwiać na kilku wyspach.

Biwak jak za dawnych lat

Na północnym brzegu jeziora w Komorowie w okresie letnim czynne jest pole namiotowe, camping, kąpielisko z pomostem i mała gastronomia. Namioty czy przyczepę kampingową można postawić na brzegu od strony Bytynia przy Rybakówce. Koszt postawienia namiotu to 20 zł.

Sezon na leszcza i nie tylko

W Bytyniu przy ulicy Jeziorowej usytuowana jest Rybakówka z punktem sprzedaży zezwoleń, wypożyczalnią łodzi, sklepikiem z artykułami wędkarskimi i spożywczymi.

Obiekt jest czynny w okresie kwiecień - wrzesień w godzinach od 6 do 20 (szczegółowy cennik w ramce poniżej). W Bytyniu można kupić świeże ryby.

Jezioro Bytyńskie jest ponadto bardzo atrakcyjne dla wędkarzy, których nigdy nie brakuje. Przyjeżdżają z coraz dalszych zakątków Wielkopolski i nie tylko. W jeziorze można złowić praktycznie wszystkie ryby słodkowodne: płoć, leszcz, lin, karaś, jaź, karp, sandacz, szczupak, okoń, węgorz, amur, sum, tołpyga, wzdręga, jazgarz. Gatunków ryb jest naprawdę sporo.

W bytyńskich wodach co roku łowi się karpie lub amury dochodzące do 15 kg. a

Zezwolenie na połów ryb w Jeziorze Bytyńskim można wykupić tylko i wyłącznie w Rybakówce w Bytyniu

Co się dzieje w stolicy Wielkopolski? Zajrzyj na poznan.naszemiasto.pl

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto