Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wita się wiosnę w różnych zakątkach świata?

Lucyna Jadowska
W Bułgarii przekupują babę Martę, w Japonii rzucają ziarnami, a w Macedonii patrzą, co zrobi kogut. Zobaczcie, jak ludzie witają wiosnę w różnych zakątkach świata.

Ten artykuł należy do serwisu Hallo - rozrywkowej części portali naszemiasto.pl. Kliknij i sprawdź!

„Marzanno, marzanno, zła zimowa panno, ustąp miejsca wiośnie, popłyń, gdzie pieprz rośnie.” Potem nur marzanny do wody i czekamy, co będzie z tą wiosną. Przyjdzie, pójdzie, a może już zostanie? 21 marca wszystkie szkoły w Polsce z wielkimi kukłami idą nad rzekę, podtapiają symbol zimy w jeziorku albo nawet palą marzannę na stosie. Ci, co nic nie topią i nie palą, wybierają inną wersję obchodów pierwszego dnia wiosny i robią sobie wolne od szkoły. Chodzi oczywiście o tzw. dzień wagarowicza, który hucznie obchodzony jest w całej Polsce. A jak to wygląda w innych częściach świata? Kiedy i jak świętuje się nadejście wiosny? Sprawdziliśmy dla Was zwyczaje z całego świata.

Kogut wie najlepiej

Jedną z najdziwniejszych tradycji związaną z nadejściem wiosny jest ta kultywowana w Macedonii. W dniu, w którym prawosławni wspominają Czterdziestu Męczenników z Sebasty, w kalendarzu gregoriańskim jest to 22 marca, wszystkie oczy zwrócone są na koguta. W zależności, jak daleko przeskoczy próg domu, tak długi będzie dzień. W święto wiosny za złą wróżbę uważa się też usłyszenie śpiewu ptaków powracających z ciepłych krajów, kiedy jesteśmy głodni - tego dnia pierwszy posiłek trzeba już zjeść w łóżku.

Ponadto w Grecji czy Macedonii w noc poprzedzającą święto ludzie chorzy bądź samotni w pobliżu kryjówek węży zostawiają swoje ubrania. Po co? Węże mają zdolności lecznicze, a z okazji wiosny i podnoszących się temperatur gady wychodzą ze swoich kryjówek. Jeśli wąż przepełznie po ich ubraniu, sprowadzi to na ich właściciela zdrowie lub powodzenie.

W Polsce nie lubimy marzanny, za to w Bułgarii nie znoszą baby Marty. Ta złośliwa babcia za wszelką cenę chce opóźnić odejście zimy. Jak udobruchać babę Martę? Wystarczy zrobić biało-czerwone gałgany z wełny, które zwane są martenicami, i 1 marca obdarowywać się tymi małymi prezentami. Jak tłumaczą Bułgarzy, baba Marta będzie z tego faktu tak zadowolona, że nie zatrzyma zimy i pozwoli na szybkie przyjście wiosny.

Bałwanowi musi wybuchnąć głowa

W hiszpańskiej Walencji nadejście wiosny świętowane jest z ogniem w roli głównej. Mieszkańcy Walencji na początku marca przygotowują wielkie kukły, - tzw. falle - z kartonu, wosku i drewna, są one prześmiewczym komentarzem dotykającym bieżących tematów. 16 marca kukły "idą" w wielkiej paradzie, a 19 marca są palone.

W Szwajcarii tak cieszą się z nadejścia wiosny, że organizują wiosenny festiwal "Sechseläuten". Festiwal organizowany jest w trzeci poniedziałek kwietnia - jeśli nie koliduje z Wielkim Tygodniem - nad jeziorem Zuryskim. Przez miasto idzie wtedy wielki, kilkutysięczny pochód osób, które żegnają zimę. W przemarszu biorą udział przedstawiciele cechów czy wojsko. Ulicami Zurychu jadą też karczmy na czterech kółkach, serowarnie czy browary. Kulminacja obchodów następuje, gdy zostaje podpalony kilkunastometrowy stos, na które szczycie umieszczony jest bałwan. A nie jest to zwykły bałwan, w głowie ma napchane mnóstwo fajerwerków i kiedy po kilkunastu minutach sięgnie jej ogień, następuje wielki wybuch i pokaz fajerwerków.

W Rumunii święto wiosny nierozerwalnie wiąże się ze zwyczajem rytualnego wywoływania deszczu. Tzw. paparuda obchodzona jest na początku maja też przez Słowian zamieszkujących m.in. Serbię. W ten dzień przez wioski i miasta przechodzą barwne korowody. Jest śpiewanie piosenek i oblewanie się wodą.

Za to w Szwecji święto wiosny, choć w tym czasie wielu rejonach kraju leży jeszcze śnieg, obchodzone jest 30 kwietnia, są to tzw. Valpurga. W ten dzień wybierana jest najpiękniejsza Łucja Sztokholmu. Zwyczaj ten sięga 1928 roku. Tego dnia palone są też wielkie ogniska wokół których zbierają się ludzie, śpiewają kojarzące się z wiosną piosenki.

Rzucanie ziarnami najlepsze na wiosnę!

W Japonii 3 lutego każdego roku, kiedy przyroda zaczyna się budzić do życia, kultywowany jest zwyczaj zwany mame maki. W skrócie jest to rzucanie ziarnami. Tego dnia zwykle osoby, które urodziły się w roku, któremu patronuje ten sam znak, co obecnie, zakładają maskę demona. Następnie trzeba rzucić za próg szczęśliwe ziarna, zwykle są to ugotowane ziarna soi. Japończycy rzucają soją i krzyczą "Demony na zewnątrz, dobro do środka". Ziarnami można też rzucać w inne osoby. Zwykle potem trzeba zjeść tyle rozrzuconych ziaren, ile ma się lat, plus jedno dodatkowe za pomyślny najbliższy rok.

Inny japoński zwyczaj związany z wiosną nazywa się nori maki i polega na zjedzeniu niepokrojonego rulonu sushi. Nie wystarczy tego zjeść, trzeba jeszcze być zwróconym w szczęśliwym dla danego kierunku świata i odbyć posiłek w absolutnej ciszy. Zjedzenie takiego ok,. 20 cm rulonu ma gwarantować powodzenie w interesach i długowieczność.

Wiosna to feeria kolorów. Wiedzą o tym dobrze mieszkańcy Indii, którzy z okazji nadejścia tej pory roku organizują święto Holi, czyli festiwal kolorów. Święto obchodzone jest w ramach miesiąca phalguna na przełomie lutego i marca. Tego dnia w Indiach wszyscy oblewają się zabarwioną wodą i posypują kolorowym proszkiem. Ten zwyczaj jest symbolem kończącej się zimy i budzeniem się przyrody do życia.

Święto wiosny hucznie obchodzą też Chińczycy. Chiński Nowy Rok to najważniejsze święto w kalendarzu, które przypada między końcem stycznia i końcem lutego. Tradycyjnie święto trwa aż 15 dni, w Chińskiej Republice Ludowej trzy dni są wolne od pracy. W czasie obchodów organizowane są tradycyjne, noworoczne korowody ze smokami w roli głównej. Za to w wigilię Nowego Roku domownicy dają sobie prezenty, głównie są to owoce, cukierki lub koperty z pieniędzmi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto