W Bułgarii przekupują babę Martę, w Japonii rzucają ziarnami, a w Macedonii patrzą, co zrobi kogut. Zobaczcie, jak ludzie witają wiosnę w różnych zakątkach świata.

Ten artykuł należy do serwisu Hallo - rozrywkowej części portali naszemiasto.pl. Kliknij i sprawdź!


„Marzanno, marzanno, zła zimowa panno, ustąp miejsca wiośnie, popłyń, gdzie pieprz rośnie.” Potem nur marzanny do wody i czekamy, co będzie z tą wiosną. Przyjdzie, pójdzie, a może już zostanie? 21 marca wszystkie szkoły w Polsce z wielkimi kukłami idą nad rzekę, podtapiają symbol zimy w jeziorku albo nawet palą marzannę na stosie. Ci, co nic nie topią i nie palą, wybierają inną wersję obchodów pierwszego dnia wiosny i robią sobie wolne od szkoły. Chodzi oczywiście o tzw. dzień wagarowicza, który hucznie obchodzony jest w całej Polsce. A jak to wygląda w innych częściach świata? Kiedy i jak świętuje się nadejście wiosny? Sprawdziliśmy dla Was zwyczaje z całego świata.

Kogut wie najlepiej

Jedną z najdziwniejszych tradycji związaną z nadejściem wiosny jest ta kultywowana w Macedonii. W dniu, w którym prawosławni wspominają Czterdziestu Męczenników z Sebasty, w kalendarzu gregoriańskim jest to 22 marca, wszystkie oczy zwrócone są na koguta. W zależności, jak daleko przeskoczy próg domu, tak długi będzie dzień. W święto wiosny za złą wróżbę uważa się też usłyszenie śpiewu ptaków powracających z ciepłych krajów, kiedy jesteśmy głodni - tego dnia pierwszy posiłek trzeba już zjeść w łóżku.

Ponadto w Grecji czy Macedonii w noc poprzedzającą święto ludzie chorzy bądź samotni w pobliżu kryjówek węży zostawiają swoje ubrania. Po co? Węże mają zdolności lecznicze, a z okazji wiosny i podnoszących się temperatur gady wychodzą ze swoich kryjówek. Jeśli wąż przepełznie po ich ubraniu, sprowadzi to na ich właściciela zdrowie lub powodzenie.

W Polsce nie lubimy marzanny, za to w Bułgarii nie znoszą baby Marty. Ta złośliwa babcia za wszelką cenę chce opóźnić odejście zimy. Jak udobruchać babę Martę? Wystarczy zrobić biało-czerwone gałgany z wełny, które zwane są martenicami, i 1 marca obdarowywać się tymi małymi prezentami. Jak tłumaczą Bułgarzy, baba Marta będzie z tego faktu tak zadowolona, że nie zatrzyma zimy i pozwoli na szybkie przyjście wiosny.

Hallo

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!