Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

LESZNO - Teraz śmieci będą przeliczać na kilowaty

Karolina Sternal
Odbierane śmieci będą segregowane, a następnie sprzedawane lub składowane w Trzebani
Odbierane śmieci będą segregowane, a następnie sprzedawane lub składowane w Trzebani FOT. KAROLINA DWORAKOWSKA
Baloty z opakowaniami plastikowymi lub makulaturą, szkło, kompost, a nawet energia elektryczna i cieplna z biogazu – to produkty Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Trzebani. Jego uruchomienie nastąpi w połowie roku. Inwestycja miasta Leszna i 17 gmin będzie kosztowała kilkadziesiąt milionów.

Projekt zbudowania zakładu zajmującego się kompleksowym zagospodarowaniem odpadów komunalnych zrodził się wiele lat temu. Wiadomo było, że dni wysypiska w Trzebani, dokąd trafiały śmieci z Leszna oraz najbliższych gmin, są policzone. I nie chodziło tylko o zmieniające się i coraz bardziej rygorystyczne przepisy z zakresu gospodarki odpadami, sposobu ich składowania oraz ochrony środowiska. Wysypisko, na które każdego dnia przywożono różnego rodzaju śmieci i z którymi nic dalej nie robiono, stwarzało coraz liczniejsze problemy – częste pożary, narastające skażenie, czy chociażby penetrowanie jego terenu przez osoby postronne. Te wszystkie czynniki sprawiały, że w każdej kadencji samorządu mowa była o konieczności zastąpienia dotychczasowego sposobu gospodarki odpadami komunalnymi, system spełniającym europejskie standardy. Problem był jeden – skąd wziąć pieniądze na tak kosztowny projekt.

I tu z pomocą przyszła Unia Europejska, a dokładnie Fundusz Spójności. Leszno, jako lider przedsięwzięcia, w 2002 roku rozpoczęło przygotowania do ubiegania się o dofinansowanie budowy Zakładu Zagospodarowania Odpadów. Z czasem do projektu przyłączyło się 17 gmin z powiatów: leszczyńskiego, gostyńskiego, rawickiego i kościańskiego, które zostały udziałowcami spółki Miejski Zakład Oczyszczania w Lesznie. i wniosły do niej w sumie 22 mln zł. W sierpniu 2004 roku w Komisji Europejskiej zarejestrowano wniosek, a pod koniec 2005 samorządy otrzymały decyzję, która przyznała im 37 mln euro. Dodatkowo zaciągnięto 20 mln zł pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Projekt ten to nie tylko budowa samego ZZO wraz z nowym składowiskiem w Trzeba-ni, ale także stacji przeładunkowych w Goli i w Rawiczu, kompostowni w Koszanowie oraz zamknięcie i rekultywacja 13 składowisk – zaznacza Aneta Tomala z MZO w Lesznie, bezpośrednio odpowiedzialna za prowadzenie projektu.
Stacje przeładunkowe oraz kompostownia w Koszanowie już działają. Z 13 wysypisk, 11 już zamknięto i zrekultywowano. Dwa ostatnie przejdą ten proces do końca tego roku. W samym ZZO w Trzebani trwają prace przy montażu linii technologicznych. Otwarcie ma nastąpić 1 lipca. Od tego momentu śmieci komunalne z Leszna i 17 pozostałych gmin będą trafiały do tego miejsca. Posortowane i sprasowane opakowania plastikowe i papierowe będą sprzedawane. Podobnie będzie ze szkłem. Śmieci organiczne trafią do komory fermentacyjnej i dopiero z niej na składowisko. Przy okazji będzie produkowany biogaz. Energia z niego trafi do sieci ENEI bądź na potrzeby własne. Zakład będzie się także zajmował odpadami wielkogabarytowymi, sprzętem elektrycznym i elektronicznym, a kompostownia w Koszanowie – odpadami zielonymi.

– W ten sposób osiągniemy standardy zgodne z obowiązującymi w Unii Europejskiej przepisami w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi – podkreśla Wiesław Wojdyła, prezes MZO w Lesznie. – W sferze odbioru odpadów od mieszkańców jest jeszcze trochę do zrobienia, gdyż nadal istnieje społeczne przyzwolenie na wyrzucanie śmieci do lasu czy palenie ich w domowych piecach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gostyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto