Najnowsza książka prof. Wojciecha Polaka "Wydawnictwo Alternatywy" opisuje działalność jednego z najważniejszych wydawnictw podziemnych w Trójmieście i Polsce. Założyli je Zbigniew Nowek oraz Maciej i Piotr Kapczyńscy.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Najnowsza książka prof. Wojciecha Polaka "Wydawnictwo Alternatywy" opisuje działalność jednego z najważniejszych wydawnictw podziemnych w Trójmieście i Polsce. Założyli je Zbigniew Nowek oraz Maciej i Piotr Kapczyńscy. Potem dołączył do nich Marek Wachnik. Wydawnictwo z założenia drukowało książki. Ale, jak przypomina Wojciech Polak, to oni, na prośbę Bogdana Borusewicza, wydrukowali pierwsze ulotki w obronie zwolnionej Anny Walentynowicz, od której zaczął się strajk w Stoczni Gdańskiej.

W okresie legalnej "S" drukowali książki, a w stanie wojennym na ogromną skalę ulotki. Wydawali i redagowali także najważniejsze podziemne pisma oraz rozliczne książki. - Zbyszek przez pewien czas drukował nawet w bunkrze drukarskim pod domem Lechosława Witkowskiego. Bunkier został wykopany w piwnicy. Mimo rewizji nie został odnaleziony i był wykorzystywany do 1989 roku - opowiada prof Polak. - Opisałem ludzi z ich tradycjami patriotycznymi, rodzinnymi. Czasami są niesamowite. Lechosław Witkowski, w którego domu wybudowano ten bunkier drukarski, mając 13 lat wyprowadził z obławy w Piotrkowie Leopolda Okulickiego, komendanta głównego AK, za co dostał Srebrny Krzyż Zasługi - mówi autor.

Książka zawiera 200 ilustracji (również zdjęcia podziemnych maszyn drukarskich).

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!