Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga - nadchodzą zmiany w rejestracji pojazdów! [CO SIĘ ZMIENI I KIEDY?]

krk
System CEPiK 2.0, uruchamiany przez Ministerstwo Cyfryzacji, zmienia zasady dotyczące wprowadzania i udostępniania danych w zakresie rejestracji pojazdów.
System CEPiK 2.0, uruchamiany przez Ministerstwo Cyfryzacji, zmienia zasady dotyczące wprowadzania i udostępniania danych w zakresie rejestracji pojazdów. Szymon Siewior/Paweł Miecznik
Po 13 listopada kierowców czekają zmiany w rejestracji pojazdów - tego dnia rozpocznie się wdrażanie ogólnopolskiego systemu informatycznego Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0).

Zmiany w zasadach rejestracji oraz uruchamianie nowego systemu mogą spowodować czasowe utrudnienia dla interesantów rejestrujących pojazdy. System CEPiK 2.0, uruchamiany przez Ministerstwo Cyfryzacji, zmienia zasady dotyczące wprowadzania i udostępniania danych w zakresie rejestracji pojazdów.

Zmiany w rejestracji samochodów

Od połowy listopada 2017 roku dane do centralnej ewidencji będą wprowadzane przez urzędników w trybie online. To oznacza, że w obecności interesanta, po wprowadzeniu pełnych danych, będzie wymagane zaakceptowanie ich. Następnie będą one przesyłane do ewidencji. Akceptacja umożliwi też wydruk pozwolenia czasowego i decyzji o rejestracji pojazdu. Jeśli dane okażą się niekompletne, rejestracja pojazdu będzie niemożliwa. Każdy, kto będzie chciał zarejestrować pojazd, będzie musiał uzupełnić dane na stacji kontroli pojazdów lub u producenta/importera.

Sprawdź się w QUIZIE -

Od 2017 nowe zasady rejestracji aut

Zmiany w systemie informatycznym są związane z nowelizacją ustawy: Prawo o ruchu drogowym. Dzięki wprowadzeniu nowych zasad dostępne dane dotyczące pojazdów będą kompletne. Według nowych przepisów trzeba będzie zapłacić za badania techniczne przed ich przeprowadzeniem.

Zmiany w prawie. Będzie profesjonalna rejestracja pojazdu

Na wyjątek w tym względzie mogą liczyć przedsiębiorcy zarządzający flotami samochodów. Wynik badań będzie wprowadzany do Centralnej Ewidencji Pojazdów, co pozwoli wyeliminować oszustwa dotyczące badań. Wśród danych w CEPiK znajdą się też te dotyczące zabezpieczeń na pojazdach, np. o zajęciu auta przez organ egzekucyjny lub zabezpieczeniu majątkowym. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny oraz zakłady ubezpieczeniowe będą zobowiązane do przekazywania CEP informacji o istotnych szkodach z wypadków – również z udziałem aut bez ważnego ubezpieczenia.

Zmiany w rejestracji pojazdów. Na czym polegają? Od kiedy?

Szkody, które muszą być zgłoszone, dotyczą m.in. elementów nośnych układu jezdnego, hamulcowego i kierowniczego. W efekcie nowelizacji ustawy większe uprawnienia zyska Straż Graniczna, która dotąd nie mogła zatrzymywać dowodów rejestracyjnych pojazdów i czasowych pozwoleń na prowadzenie auta. Ponadto w najbliższej przyszłości producenci i importerzy pojazdów obowiązkowo będą musieli przekazywać dane dotyczące homologacji do elektronicznego katalogu marek i typów pojazdów.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto