MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Cofanie licznika w aucie ma być surowo karane

Malwina Korzeniewska
arch. redakcji
Zgodnie z projektem zmian w kodeksie karnym, za cofanie licznika w samochodzie zostaną wprowadzone surowe kary. Dotkną one zarówno osoby trudniące się cofaniem liczników w pojazdach, jak i tych, którzy im to zlecają, czyli właścicieli samochodów. Kara za cofnięcie licznika w samochodzie ma wynosić od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

- Tego rodzaju zjawisko powoduje straty konkretnych ludzi, którzy sądząc, że kupują samochód ze znacznie niższym przebiegiem, w rzeczywistości niejednokrotnie kupują złom. Tymczasem auta te powinny znaleźć się na śmietniku samochodowym - oceniał Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w czasie konferencji prasowej, na której mówił o projekcie. Jak podkreślał, ustawa powstała z myślą o polskich rodzinach, których dotyka to przestępstwo.

Obecnie cofnięcie licznika przebiegu samochodu nie jest karane, co sprawia, że w niektórych warsztatach zdarza się, że taka „usługa” jest wręcz oferowana. Ważne jest jednak to, że fakt ten musi zostać przekazany do wiadomości osobie, która przejmie pojazd w wyniku zawarcia umowy jego sprzedaży Wprowadzenie zmian w kodeksie karnym miałoby także sprawić, że kara więzienia (w tym samym wymiarze co za cofanie licznika) groziłaby właścicielowi pojazdu, który nie zgłosiłby w stacji kontroli pojazdów, że w jego samochodzie został wymieniony licznik z powodu awarii (prawdziwej bądź rzekomej).

Projekt zmian w kodeksie karnym precyzuje również, że wyrażenie „licznik całkowitego przebiegu pojazdu” obejmuje: - licznik mierzący przebieg w kilometrach lub milach, licznik mierzący przebieg w motogodzinach (ma to znaczenie m.in. w wózkach widłowych, ciągnikach i pojazdach wolnobieżnych).

Obecnie diagności ze stacji kontroli pojazdów przekazują do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców informacje o stanie licznika w pojeździe. Już niedługo będzie to leżało również w zakresie obowiązków policjantów przeprowadzających kontrole drogowe. Wszystko to po to, by ograniczyć proceder cofania liczników w samochodach i móc uzyskiwać najbardziej prawdziwe dane dotyczące historii pojazdów poruszających się po polskich drogach.

Jeden z handlarzy autami, zapytany przez nas o opinię o nowej ustawie, przyznał, że sam pomysł jest dobry, bowiem może ukrócić oszustwa wśród sprzedawców, jednak nie wierzy, że te proceder „przekręcania“ licznika uda się za każdym razem skutecznie wykryć.

Cofnięcie licznika w samochodzie to popularny proceder - szacuje się, że wśród pojazdów sprowadzonych do kraju, nawet 80% może mieć cofnięty licznik przebiegu. Nie sposób oszacować, ile dokładnie samochodów jeżdżących po polskich drogach miało cofany licznik, ale jedno jest pewne - są to miliony.

Od 13 listopada 2017 roku zmieniły się też zasady przeprowadzania badań technicznych pojazdów. Opłata wnoszona jest za przegląd przed jego wykonaniem. Oprócz tego usterki są fotografowane i wysyłane do bazy CEPiK.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto