Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy roboty pomogą w leczeniu pacjentów? Duża konferencja naukowa w Piaskach

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Robotyce w medycynie poświęcono spotkanie 200 naukowców, lekarzy i fizjoterapeutów pt. „Nowe technologie w rehabilitacji chorych”, które odbyło się środę - 31 maja 2023 w Bonifraterskim Centrum Rehabilitacji p.w. św. Benedykta Menni w wielkopolskich Piaskach pod Gostyniem.

Duża konferencja naukowa medyków w Piaskach blisko Gostynia

W w takcie konferencji w Piaskach pokazano nowoczesne urządzenia, w tym roboty, które pomagają w rehabilitacji. Największym zainteresowaniem cieszył się egzoszkielet, czyli urządzenie do którego chory, z pomocą fizjoterapeuty “wchodzi” z wózka inwalidzkiego i dzięki któremu ponownie uczy się chodzić.

Powtarzalność i intuicyjność pracy robota imitującego chód ludzki pozwala na szybkie efekty terapeutyczne. Nic dziwnego np. egzoszkielet EksoNR pozwala na wykonania nawet do 2 000 kroków podczas jednej sesji rehabilitacyjnej. Dlatego jest wykorzystywany w ponad 30 ośrodkach w całej Polsce - mówi Robert Kozubal.

Kacper Demko

Egzoszkielet jest maszyną gruntownie przygotowaną do pracy z człowiekiem - został opracowany na podstawie ponad 180 badań naukowych i testów klinicznych. Urządzenie służy do reedukacji chodu i Przeznaczone jest dla pacjentów o różnym stopniu porażenia lub niedowładu, które mogą być wynikiem schorzeń neurologicznych lub urazów.

Czy roboty medyczne będą wypisywane na receptę? Zastanawiano się podczas konferencji w Piaskach

To tylko kwestia czasu - tak uważa dr hab. n. med. Beata Tarnacka z Narodowego Instytutu Geriatrii Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie, pionierka polskiej robotyki w medycynie. - Robotyka wprawdzie nie jest remedium na wszystkie schorzenia, jesteśmy na początku drogi, potrzebna jest choćby współpraca z Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Przed nami mnóstwo prac badawczych. Jednocześnie wiemy już, że robotyka pomaga w niektórych przypadkach urazów rdzenia kręgowego czy dziecięcym porażeniu mózgowym. Jest świetnie wykorzystywana w pionizacji pacjentów, doskonale pomagają roboty kroczące do ponownej nauki chodzenia i wszędzie tam, gdzie ważna jest powtarzalność ruchów w rehabilitacji.

Zdaniem medyków i naukowców nowoczesne technologie mogą skrócić czas trwania rehabilitacji, a tym samym odciążyć finansowo system. W krajach zachodnich aż 85 procent pacjentów z większością schorzeń neurologicznych wraca ponownie do pracy.

Nowa technologia w rehabilitacji sprawdza się znakomicie, chorzy zdecydowanie szybciej odzyskują sprawność, a wszelkie nowoczesne narzędzia, roboty medyczne tylko w tym pomagają - mówił Wojciech Lipnicki, dyrektor Bonifraterskiego Centrum Medycznego w Piaskach - Marysinie.

Kacper Demko

Czym zajmuje się Bonifraterskie Centrum Medyczne?

Bonifraterskie Centrum Medyczne jest jedną z nielicznych placówek w Polsce, które specjalizują się w kompleksowej rehabilitacji osób po udarach mózgu, których efektem jest częściowy paraliż, niedowład poszczególnych części ciała, kłopoty z chodzeniem, zaburzenia wzroku czy utrudniona komunikacja.

tBCM to ogólnopolska grupa dysponującej największym zapleczem szpitalnym w kraju - 670 łóżek w kilku szpitalach w Polsce, 2 500 pracowników, w tym 2 000 lekarzy i pielęgniarek. Bonifratrzy znani są z opieki rehabilitacyjnej - oprócz kilku dużych ośrodków rehabilitacji dziennej i ambulatoryjnej w Katowicach, Łodzi, Warszawie, Ząbkowicach Śląskich, Wrocławiu i Marysinie, prowadzą dwa szpitale rehabilitacyjne: we Wrocławiu i w Piaskach- Marysinie.

Czy roboty pomogą w leczeniu pacjentów? Duża konferencja nau...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gostyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto