Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gostyń. Lalki świata na wystawie. Warto je zobaczyć!

Natalia Kurpisz
Natalia Kurpisz
Od 8 czerwca w gostyńskim muzeum można obejrzeć nową ekspozycję w sali wystaw czasowych – „Lalki świata” ze zbiorów Muzeum Lalek w Pilźnie k. Tarnowa.

Wystawa „Lalki świata” czynna jest do 8 czerwca do 31 sierpnia 2020 roku. Na ekspozycji znaleźć można lalki z różnych kontynentów i krajów świata.

- W większości wypadków lalki są odziane w stroje regionalne, charakterystyczne dla danego kraju lub regionu. Feeria kolorów, w których wykonane są stroje lalek jest niepoliczalna, a jakże piękna. Niektóre pokazują, czym się ludzie zajmują na co dzień, jak się bawią. Poprzez lalki udokumentowana jest codzienność ludzi żyjących w reprezentowanych lalkami krajach, ich preferencje estetyczne. Przywykliśmy do tego, że lalka to najczęściej plastik, czasami porcelana z ruchomymi kończynami i zamykanymi oczami. Na wystawie można zobaczyć lalki wykonywane także z innych tworzyw: liście kukurydzy (Węgry), skóra (Tunezja), kości (Chiny), drewno (Niemcy), papier i filc (Włochy), ceramika (Peru), tkanina (Polska, Niemcy). Niektóre z nich są tak piękne że pełnią oprócz roli dokumentacyjnej również rolę dekoracyjną. Ale ponad wszystko edukują, wzbudzając określony rodzaj emocji oby jak najwięcej pozytywnych - zachęca do obejrzenia wystawy Włodzimierz Bohaczyk z Muzeum Lalek w Pilźnie k. Tarnowa

Lalkom przypisywano m.in. moc magiczną. Przedstawiające człowieka wiązano z dobrem, natomiast lalki potworów, fantastycznych zwierząt i zdeformowanych sylwetek ludzkich, kojarzone były ze złem.

- Służyły do różnych celów, magicznych, obrzędowych, kultowych, były talizmanami, fetyszami, ale również informowały o statusie posiadacza. Właśnie tym, lepiej sytuowanym mecenasom (dziś sponsorom), których w miarę upływu czasu i rozwoju społeczeństw przybywało, zawdzięczamy najprawdziwsze dzieła sztuki i rzemieślniczego kunsztu, prawdziwe rarytasy. Były dokumentami swego czasu. Dziś lalki ilustrują literaturę, kłują satyrą lub komentują aktualne wydarzenia w kraju. Najmłodszych uczą przeszłości, młodym przypominają to, co przemija na ich oczach, a mocno dorosłym przywołują wspomnienia młodości i autentyczne wzruszenie. Bo przecież świat lalek, pomimo, że zapomniany i niedoceniany, w każdym z nas, bez względu na płeć, pozostawił jakiś ślad. Budzą też wiele kontrowersji - dodaje Włodzimierz Bohaczyk.

ZOBACZ TAKŻE

Powiat gostyński. #Gaszyn Challenge - strażacy pompują dla W...

Gostyń. Pijana lekarka przyjęła 45 pacjentów. Została zatrzy...

Gostyń Święta Góra. W Bazylice Świętogórskiej trwa odpust [ZDJĘCIA]

Wycisłowo. Palił się las. Akcja gaśnicza była utrudniona [ZDJĘCIA]

Powiat gostyński. Rozegrali pierwszy mecz po dłuższej przerw...

Gostyń. Na rynku powstały dwa ogródki wiedeńskie. Czynsz tań...

Dzień Dziecka 2020. Oto dzieci z powiatu gostyńskiego [ZDJĘCIA]

Szurkowo. Takiej niespodzianki dzieci się nie spodziewały [Z...

Potarzyca. Kierowcy trafili do szpitala [ZDJĘCIA]

Gostyń. Dzień Dziecka 2020. Pracownicy GOK "Hutnik" przygoto...


od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gostyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto