Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gostyń: Rachmistrzowie spisuja ludzi i mieszkania

źródło: gostyn.pl
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań potrwa do 30 czerwca. Do przeprowadzenia spisu w gminie Gostyń ruszyło 11 rachmistrzów. Tegoroczny spis powszechny jest pierwszym, w którym – oprócz tradycyjnej metody wywiadu bezpośredniego wykorzystano system teleinformatyczny. Wszystkie przekazywane dane objęte są ochroną.

Pierwszym krokiem ze strony Głównego Urzędu Statystycznego jest utworzenie profilu każdej osoby. Profil ten powstanie na podstawie danych pobranych z systemów informacyjnych administracji publicznej oraz przedsiębiorstw energetycznych i telekomunikacyjnych.

W ramach spisu zbierane są dane z różnych dziedzin życia. Powstanie terytorialna, demograficzna, ekonomiczna i edukacyjna charakterystyka mieszkańców, obraz migracji wewnętrznych i zagranicznych, informacja etniczno-kulturowa, o niepełnosprawności, o składzie i strukturze gospodarstw domowych, a także o mieszkaniach i budynkach.

Po raz pierwszy można „spisać się” samodzielnie, czyli dokonać tzw. „samospisu”. Jest to możliwe za pomocą internetu.

Jak to zrobić? Między 1 kwietnia a 16 czerwca 2011 r. należy zalogować się na stronie internetowej GUS. Tam można zaakceptować lub dokonać korekty danych o sobie pobranych z systemów administracji publicznej. W ciągu 14 dni od pierwszego logowania trzeba udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania. Prócz wersji on-line, można też pobrać wersję off-line, którą po wypełnieniu należy przekazać do najbliższego biura spisowego.

Jeżeli nie zdecydujemy się na „samospis”, wtedy możemy spodziewać się wywiadu telefonicznego przeprowadzonego przez ankieterów (między 8 kwietnia a 30 czerwca) lub wywiadu bezpośredniego dokonanego przez rachmistrza (również między 8 kwietnia a 30 czerwca).

Ankieter telefoniczny przed rozpoczęciem wywiadu musi się przedstawić, podać swój numer identyfikacyjny, podać urząd statystyczny, z którego dzwoni, oraz przedstawić sposób weryfikacji tych danych.

Rachmistrzowie zbierają dane na dwa sposoby: w badaniu reprezentacyjnym i w badaniu pełnym. Badaniem reprezentacyjnym objętych jest około 20% losowo wybranych mieszkańców Polski. Rachmistrzowie zadają im od 60 do100 pytań. Z kolei badanie pełne, którym objęci są wszyscy, to krótszy zestaw pytań – zadanych przez internet, telefon bądź bezpośrednio przez rachmistrza.

Po zalogowaniu do systemu informatycznego można będzie się dowiedzieć, czy mieszkanie zostało wylosowane do badania reprezentacyjnego.
Wszystkie przekazywane dane są objęte ochroną. Informacje gromadzone podczas samospisu internetowego, wywiadu telefonicznego czy wywiadu rachmistrza, są kodowane już w trakcie wczytywania do formularza elektronicznego.

Udział w spisie za pomocą internetu czy telefonu jest dobrowolny, natomiast rachmistrzowi odmówić już nie możemy. Za odmowę udzielenia informacji grozi grzywna. Za podanie nieprawdziwych informacji również grozi grzywna, można nawet trafić na 2 lata do więzienia.

Na terenie gminy Gostyń spis powszechny przeprowadzą rachmistrzowie: Genowefa Molińska, Joanna Bartkowiak, Agnieszka Helena Bartz, Małgorzata Ewa Gorwa, Tomasz Paluszkiewicz, Olga Elżbieta Mardas, Bartosz Stachowicz, Kinga Karolina Gąsiorowska, Alan Dawid Gronowski, Maria Teresa Gronowska i Daniel Klupczyński.

Podczas spisu rachmistrzowie korzystają z przenośnych urządzeń elektronicznych. Dzięki temu nie będzie ryzyka, że zostaniemy spisani dwukrotnie. Jeśli wypełniliśmy już formularz on-line, na pewno nie odwiedzi nas rachmistrz ani nie zadzwoni ankieter.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gostyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto