Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gostyń. Wielkanoc 2020 w obliczu koronawirusa. Jak będą wyglądać tegoroczne Święta Wielkanocne?

Natalia Kurpisz
Natalia Kurpisz
Wielkanoc 2020 w obliczu koronawirusa. Jak będą wyglądać tegoroczne Święta Wielkanocne?
Wielkanoc 2020 w obliczu koronawirusa. Jak będą wyglądać tegoroczne Święta Wielkanocne? arch. nasze miasto
W związku z ogłoszeniem w Polsce stanu epidemii wiele osób zastanawia się, w jaki sposób będą wyglądały tegoroczne Święta Wielkanocne oraz czy zostaną przesunięte. Z waszej strony tego typu pytania pojawiały się od kilka dni, dlatego postanowiliśmy rozwiać wszystkie wątpliwości.

Choć Święta Wielkanocne 2020 będą wyglądać zupełnie inaczej niż dotychczas, to uspakajamy, że nie zostaną odwołane ani przełożone na inny termin!

Zacznijmy jednak od początku. Zmiany będą, ale głównie w celebracji Wielkiego Tygodnia. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała wytyczne dotyczące sprawowania Triduum Paschalnego w miejscach dotkniętych epidemią.

JAKIE ZMIANY W TRIDUUM PASCHALNYM ???

WIELKI CZWARTEK

W Wielki Czwartek odbędą się msze, ale bez udziału wiernych. Nie będzie też gestu umycia nóg i przeniesienia Najświętszego Sakramentu do ciemnicy.

- Gest umycia nóg, już i tak fakultatywny, powinien być pominięty. Na zakończenie mszy św. Wieczerzy Pańskiej powinno się pominąć procesję, a Najświętszy Sakrament powinien być przechowywany w tabernakulum – czytamy w dekrecie kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

WIELKI PIĄTEK

W Wielki Piątek biskup lub proboszcz mogą celebrować Mękę Pańską. Okazją do modlitwy w mniejszych grupach będą nocne adoracje Najświętszego Sakramentu przy grobie Pańskim.

- W modlitwie powszechnej biskup diecezjalny powinien zadbać o ustanowienie szczególnej intencji za chorych, zmarłych, znajdujących się w sytuacji zagubienia – czytamy w dekrecie.

WIELKA SOBOTA I WIELKANOC

Również Wielką Sobotę można adorować Najświętszy Sakrament w Grobie Pańskim. W tym dniu nie odbędzie się tradycyjne święcenie pokarmów, które ma odbyć się w domach, przed wielkanocnym śniadaniem.

- Przy obrzędzie światła należy pominąć rozpalanie ogniska, a tylko zapalić świecę i, pomijając procesję, przejść do Orędzia Wielkanocnego (Exsultet). Potem następuje +Liturgia Słowa+. W czasie +Liturgii chrzcielnej+ należy tylko odnowić przyrzeczenia chrzcielne. Potem następuje +Liturgia Eucharystyczna+ – podaje Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Ponadto w dekrecie można znaleźć informacje, że - wyrazy pobożności ludowej i procesje, które wzbogacają dni Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalne, mogą, decyzją Biskupa diecezjalnego, zostać przeniesione na inne dogodne dni, np. 14 i 15 września.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gostyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto