Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno: CSS chce budować pas startowy. Może być gotowy do maja tego roku

Daniel Andruszkiewicz
Wkrótce na lotnisku CSS w Lesznie będą mogły lądować większe samoloty.
Wkrótce na lotnisku CSS w Lesznie będą mogły lądować większe samoloty. fot. Daniel Andruszkiewicz
Pas startowy na leszczyńskim lotnisku za milion złotych? Wybudowany do maja tego roku? To nie żarty. Jeśli Centralnej Szkole Szybowcowej uda się znaleźć inwestorów, to budowa może wkrótce ruszyć i zakończyć się jeszcze przed organizowanymi tu w sierpniu Szybowcowymi Mistrzostwami Świata Juniorów.

– Planujemy budowę pasa, bo jest to istotne nie tylko dla rozwoju lotniska i naszej szkoły, ale także dla gospodarki miasta, bo można wykorzystywać go do komunikacji biznesowej, czy turystycznej – mówi Włodzimierz Głodek, dyrektor CSS w Lesznie.

Zobacz też: Halloween ze skoczkami spadochronowymi - GALERIA

Początkowo szkoła zamierzała budować betonowy pas za tzw. ,,Tajwanem”. Miał być usytuowany tak, by stanowić przedłużenie osi wiaduktu, znad którego nadlatywać mogłyby lądujące samoloty. Ta koncepcja uległa jednak zmianie.

– Przy niewielkim współfinansowaniu miasta, dotacji z urzędu marszałkowskiego, być może dotacji unijnych, czy współpracy z prywatnymi inwestorami jesteśmy w stanie wybudować pas o długości 900 metrów i szerokości 23 metrów. Istnieje technologia budowy takiej infrastruktury przy wykorzystaniu specjalnej plastikowej siatki. Jest to szeroko wykorzystywane na trawiastych lotniskach np. w Wielkiej Brytanii. Wybudowanie takiego pasa na naszym lotnisku kosztowałoby około miliona złotych – mówi Głodek.

Czytaj także: Budują tunel aerodynamiczny - ZDJĘCIA

Wydaje się, że nie trudno będzie znaleźć partnerów, do zrealizowania tej inwestycji. Poważnie zainteresowani projektem są przedstawiciele spółki FreeFlyCenter, która na terenie szkoły szybowcowej buduje pierwszy w Polsce wertykalny tunel aerodynamiczny. Obiekt ma być gotowy w najbliższych tygodniach, a komercyjnie ma być udostępniony już w marcu. Spółka zastanawia się nad zakupem samolotu, ale by mógł bezproblemowo startować i lądować o każdej porze roku, potrzebny do tego będzie pas.

– Rozmawiamy także z Euro Comfortem, którego Pilatus i tak już ląduje na naszym lotnisku. Jednak tylko przy odpowiednich warunkach – zaznacza Głodek.

Na przełomie lutego i marca ruszyć ma budowa stacji benzynowej, którą prywatny inwestor postawi od strony ulicy Szybowników. Ma być tam również sprzedawane paliwo lotnicze, by lądujące w Lesznie samoloty miały gdzie tankować.

– Jeśli uda nam się znaleźć inwestorów, to pas będzie mógł powstać już w maju. Jego budowa nie powinna trwać dłużej niż miesiąc – mówi Głodek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gostyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto