Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

LESZNO - Spółdzielnia zmieniła regulamin rozliczania kosztów ogrzewania

Karolina Sternal
Leszczyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa przeprowadza termomodernizację od kilku lat
Leszczyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa przeprowadza termomodernizację od kilku lat FOT. KAROLINA STERNAL
Część mieszkańców Leszczyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej jest zaskoczonych rozliczeniami za ogrzewanie swoich mieszkań. Dlaczego? Ci, którzy do tej pory bardzo oszczędzali i rzadko kiedy odkręcali grzejniki, teraz muszą wnosić większe niż do tej pory opłaty wynikające z kosztów stałych oraz części wspólnych sieci. W ten sposób spółdzielnia chce doprowadzić do sprawiedliwego rozliczania za centralne ogrzewanie w swoich zasobach.

Od kilku już lat spółdzielnia modernizuje swoje budynki. Wymieniane są okna, drzwi, docieplane ściany, stropodachy, remontowane instalacje. W efekcie po zakończeniu takiej termomodernizacji bloku, jego mieszkańcy zużywają średnio o 20–30 procent mniej energii cieplnej. Niektórzy uznali nawet, że po wstawieniu nowych, szczelnych okien i dociepleniu ścian, w ogóle zrezygnują z odkręcania grzejników. Tym bardziej że w mieszkaniu oprócz samych kaloryferów ciepło płynie także z rur, którymi transportowana jest ciepła woda do grzejników w sąsiednich mieszkaniach. W ten sposób rachunki takich mieszkańców za ogrzewanie były znacznie mniejsze, niż tych, u których kaloryfery były ciepłe. Problem w tym, że spółdzielnia musi zapewnić możliwość ogrzewania wszystkim mieszkańcom, a to kosztuje.

Wprawdzie już wcześniej rachunek za ogrzewanie składał się z kilku pozycji, ale niecałe dwa lata temu proporcje pomiędzy nimi zostały zmienione.
– Nastąpiła zmiana regulaminu rozliczania kosztów centralnego ogrzewania – wyjaśnia Kazimierz Pazoła, wiceprezes LSM. – W tej chwili około 25–30 procent opłaty stanowią koszty stałe, koszty wspólne około 15–20 procent, zaś około 55 procent to koszty zmienne, czyli indywidualne rozliczenie każdego mieszkania na podstawie odczytów z podzielników umieszczonych na grzejnikach.

Zmiany mają spowodować bardziej solidarne ponoszenie kosztów związanych z utrzymaniem sieci grzewczej oraz dostarczaniem samego ciepła do każdego z mieszkań.

– Energia cieplna, która jest emitowana przez piony c.o. przechodzące przez przegrody i mieszkania jest sporym kosztem i dotyczy wszystkich mieszkańców – zaznacza wiceprezes Pazoła. W ten sposób ci, którzy rzadko ostatniej zimy odkręcali grzejniki, rachunki za ogrzewanie i tak wzrosły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gostyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto