Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno. Teatr Miejski w Lesznie - wystartował nowy sezon artystyczny 2020/2021. Jakie spektakle pojawią się na deskach teatru? [ZDJĘCIA]

Natalia Kurpisz
Natalia Kurpisz
Teatr Miejski w Lesznie rozpoczął nowy sezon artystyczny 2020/2021. Drzwi teatru otworzyły się dla widzów po dłuższej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa oraz wakacjami. Na jakie nowości można liczyć?

Teatr Miejski w Lesznie - nowy sezon artystyczny 2020/2021

W ostatnim czasie odbyły się dwie premiery teatralne. Pierwsza z nich pt. ,,Miłość i polityka" to komedia w reżyserii Zbigniewa Rybki. W spektaklu zobaczyć można Anetę Todorczuk, Leszka Zdunia, Annę Oberc, Daniela Skrzypczaka oraz Krzysztofa Plewaki-Szczerbińskiego.

- Pan minister Bertrand Guéraud jest znanym politykiem, który bardziej niż o stan kierowanego przez siebie resortu, dba o własną kasę, spokój i ogólny dobrobyt. Jest w tym na tyle skuteczny, że jego konto w szwajcarskim banku pęka w szwach, a wpływy wydają się być z każdym dniem coraz większe. Jak zawsze w takich wypadkach, wokół pana ministra szybko pojawiają się serdeczni „przyjaciele” – jedni z propozycją nie do odrzucenia, drudzy z chęcią niesienia całkowicie „bezinteresownej” pomocy. Czy ministrowi po raz kolejny uda się cało wyjść z opresji i uratować zarówno karierę, jak i małżeństwo? A może tym razem – odmiennie niż w życiu – miłość wygra z polityką? - czytamy w opisie spektaklu na stronie Teatru Miejskiego w Lesznie.

Teatr Miejski w Lesznie - premiery

Premiera, która miała miejsce w ostatni weekend września pt. ,,Mój boski rozwód" jest również wyreżyserowana przez Zbigniewa Rybkę. To monodram, w którym występuje Cecylia Caban.

- Poznajcie Angelę - kobietę, której po latach spokojnego i ułożonego życia, świat runął nagle na głowę. Jeszcze wczoraj szczęśliwa, w jednej chwili stała się zdradzoną żoną i opuszczoną matką. Z rozsypanej układanki musi na nowo ułożyć swój świat. Zawalczyć o siebie. „Mój boski rozwód" to sztuka skrząca się celnymi puentami i dowcipnymi spostrzeżeniami na temat relacji damsko-męskich. Pełna humoru, ciepła i życiowej mądrości opowieść o przemijaniu i radości życia, o tęsknotach i lękach, które - od wieków przypisywane kobietom - może wcale nie są wyłącznie kobiece? - czytamy w opisie spektaklu.

Teatr Miejski w Lesznie - repertuar

Natomiast w najbliższy piątek tj. 2 września 2020 roku zaplanowana jest premiera pt. ,,Mały książę" w reżyserii Przemysława Żmiejki. Na scenie zaprezentują się: Filip Warot, Daniel Skrzypczak, Anna Zachciał, Monika Chudziak, Marek Prałat, Jakub Mikulak oraz zamiennie: Nikodem Kurpisz, Franciszek Łoła, Olaf Nowak i Jakub Tajchert. Spektakl ten odbędzie się w najbliższym czasie w dniach 2-5 października.

Nowości w Teatrze Miejskim

Spragniona kulturalnych wydarzeń publiczność może liczyć na wiele nowości. Nowy sezon obfitować będzie nie tylko w premiery teatralne, ale również w wiele ciekawych wydarzeń, które odbywać się będą na deskach teatru w Lesznie.

Tytuły spektakli na najbliższy sezon 2020/2021:

  • na podst. Jerzego Andrzejewskiego „Bramy raju”, reż. Paweł Passini (koprodukcja z Centrum Kultury w Lublinie - NeTTheatre)
  • Antoni Czechow „Trzy siostry”, reż. Grigory Lifanov
  • Juliusz Słowacki „Balladyna”, reż. Laura Słabińska
  • Vit Peřina „Budulínček”, reż. Marek Zákostelecký – spektakl dla dzieci PRAPREMIERA POLSKA
  • Florian Zeller „Prawda", reż. Zbigniew Rybka (koprodukcja z Teatrem IMKA z Warszawy)
  • „Pieśni nad Pieśniami”, dram. Zbigniew Rybka, muz. Piotr Salaber (koprodukcja z Polskim Teatrem Tańca z Poznania)
  • Neil Simon „Słoneczni chłopcy”, reż. Paweł Szumiec, scenogr. Marek Braun (koprodukcja z Teatrem KTO z Krakowa)

Działalność edukacyjna i popularyzatorska do końca 2020 roku

- Zorganizowane będą również zajęciach edukacyjne, które będą bezpłatne. Warsztaty teatralne skierowane dla uczniów szkoły podstawowej prowadzone będa przez Marka Prałata. Warsztaty wykorzystywać będą formę zabawową do prezentacji podstawowych pojęć teatralnych i rozbudzania wrażliwości artystycznej. Ćwiczenia zogniskowane będą wokół podstawowych zadań aktorskich. W trakcie spotkań prowadzący przybliży dzieciom najważniejsze pojęcia związane ze sceną, uczestnicy pracować będą nad ruchem, swobodą zachowania się na scenie, sposobami pamięciowego opanowania materiału, dykcją i recytacją tekstu. Warsztaty doprowadzić mają do powstania pokazu spektaklu „O Pryszczycerzu i Królewnie Pięknotce”, który na zakończenie warsztatów zaprezentowany zostanie na scenie leszczyńskiego Teatru i - o ile pozwoli na to sytuacja epidemiczna - będzie otwarty dla publiczności - informuje Zbigniew Rybka, dyrektor Tetaru Miejskiego w Lesznie.

Ponadto odbędzie się też salon artystyczny, który poprowadzi Julia Wernio. Będą to cykliczne comiesięczne spotkania z najpiękniejszymi wierszami. Wiersze czytać będą zaproszeni aktorzy, a każde spotkanie poświęcone będzie wybranemu autorowi lub tematowi.

- Z kolei czytania dramatów prowadzić będą studenci reżyserii PWST. Czytania z udziałem widzów oraz aktorów-amatorów, chętnych do występu przed publicznością i gotowych do zmierzenia się z wyzwaniem, jakim jest interpretacja tekstu literackiego i prezentacja na scenie. Za przygotowanie spotkań pod kątem merytorycznym odpowiedzialni będą zaproszeni reżyserzy. Osoby czytające zostaną wyłonione w drodze przesłuchań spośród ochotników, którzy zgłoszą się do castingu. Wybrani ochotnicy wezmą udział w kilku próbach, a następnie w publicznym czytaniu wybranego utworu literackiego. Spotkania odbywać się będą cyklicznie co miesiąc - mówi Zbigniew Rybka.

Kolejnym pomysłem będzie teatr wyobraźni prowadzony przez Tomasza Mana. Zajęcia odbywać się będą w trzech grupach i dedykowane są młodzieży licealnej. Celem jest aktywne, udramatyzowane czytanie krótkich tekstów, odsłaniające kulisy teatru, pokazujące jego „teatralność” i mechanizmy współtworzące język sceny. Czytaniu tekstów towarzyszyć będzie projektowanie różnorodnych sposobów jego scenicznej prezentacji, a więc poszukiwanie dźwięków, intonacji, przestrzeni, odkrywanie nieoczywistych znaczeń i płaszczyzn interpretacyjnych. W zajęciach wykorzystane będą także elementy teatru radiowego. Literatura stanie się zatem punktem wyjścia nie tylko do poznania "składników" współtworzących język teatru, ale także inspiracją do rozbudzania twórczego myślenia i świadomego kształtowania ekspresji własnej uczestników.

- Kolejnym pomysłem są warsztaty teatrologiczne dla nauczycieli, które w dwóch grupach poprowadzi Tomasz Domagała. Zajęcia poświęcone będą m.in. analizie spektaklu teatralnego oraz próbie definicji recenzji teatralnej jako gatunku literackiego. Podczas warsztatów uczestnicy nauczą się także wyodrębniać części składowe przedstawienia i wskazywać ich funkcję. Zajęcia będą miały również wymiar praktyczny - uczestnicy poznają m.in. skuteczne sposoby na kreatywne wykorzystanie sztuki teatru w procesie dydaktycznym - dodaje Zbigniew Rybka.

Zasady bezpieczeństwa obowiązujące w Teatrze Miejskim w związku z pandemią COVID:

  • zakrywanie ust i nosa za pomocą maseczki lub przyłbicy
  • w miarę możliwości wcześniejsze przyjście do Teatru, żeby uniknąć tłoku w ostatniej chwili
  • zachowanie zalecanego dystansu od innych uczestników
  • dezynfekcję rąk co najmniej przy wejściu do Teatru
  • stosowanie się do wskazówek pracowników Teatru, w szczególności pracowników Biura Organizacji Widowni (do nich też zawsze w razie potrzeby możecie się Państwo zwrócić z prośbą o pomoc),
  • złożenie pisemnego oświadczenia o stanie zdrowia (oświadczenie można pobrać na stronie TM i przynieść wypełnione lub wypełnić na miejscu).
    ZŁOŻENIE OŚWIADCZENIA JEST OBOWIĄZKOWE!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gostyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto