Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pępowo. Niezwykłe jasełka według Kaspra Miaskowskiego - poety urodzonego w gminie Gostyń [ZDJĘCIA]

Natalia Kurpisz
Natalia Kurpisz
Gminny Ośrodek Kultury wraz z kołem teatralnym działającym przy Szkole Podstawowej w Pępowie wystawił widowisko teatralne. Próby do przedsięwzięcia trwały już od listopada i wymagały zaangażowania wielu osób.

W jasełkach wg Kaspra Miaskowskiego udział wzięło 40 uczniów szkoły i 20 osób należących do pępowskiej sekcji teatralnej działającej przy GOK. W Święto Trzech Króli już od kilku lat gmina Pępowo włącza się z całą Polską do uroczystego orszaku.

- Tym razem jednak, po mszy świętej o 11.30 zamiast zatrzymać się przy żłobku Orszak przeszedł do Gminnego Ośrodka Kultury, by wziąć udział w niezwykłym przedsięwzięciu. Jasełka zostały objęte honorowym patronatem Starosty Gostyńskiego Roberta Marcinkowskiego oraz Wójta Gminy Pępowo – Grzegorza Matuszaka, którzy także pojawili się na przedstawieniu. Wśród gości swą obecnością zaszczycili występujących także członkowie rady powiatu i gminy, dyrektor szkoły Cyryla Krajka, ksiądz proboszcz Kazimierz Małek, Senator Marian Poślednik, skarbnik gminy Pępowo, duchowieństwo oraz wielu innych zaproszonych gości. Łącznie pojawiło się ponad 250 osób - zdradzają organizatorzy przedsięwzięcia.

Wokół żłóbka Pana Jezusa w GOK pojawiły się anioły, pastuszkowie, ptaszki, gwardziści, wołek, osiołek i nawet wielbłąd, którego przyprowadzili Trzej Królowie.

- Całą imprezę prowadzili trzej heroldowie wspaniale recytując teksty Kaspra Miaskowskiego, na którym zostało oparte całe widowisko. Kilka słów o poecie, który urodził się w Smogorzewie (gm. Gostyń), a dziś jest nieco zapomniany. Stawia się jego poezję w jednym rzędzie z Janem Kochanowskim i Szymonem Szymonowicem. Tworzył w latach 1602-1620 na przełomie renesansu i baroku. Ten staropolski poeta nazwany jest przez badaczy literatury poetą religijnym, poetą kultury, poetą sarmackiej sławy i wspólnoty sarmackiej oraz poetą świateł i blasków. Miaskowski został pochowany na cmentarzu w Strzelcach Wielkich - dodają organizatorzy.

Natomiast po jasełkach został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszą koronę. Do jury zostali powołani: wójt gminy, starosta gostyński, dyrektor szkoły oraz reżyser widowiska. Po konsultacjach udało się wyłonić trzy pierwsze miejsca oraz wyróżnienie dla braci bliźniaków. Wszystkie dzieci, które wykonały korony, dostały czekolady ufundowane przez GOK. (Źródło: GOK Pępowo)

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gostyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto