MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Borku Wielkopolskim działa Pomocna Dłoń

Redakcja
2 stycznia 2013 roku, niewielka miejscowość w powiecie Gostyńskim – Borek Wielkopolski, 5 osób niepełnosprawnych rozpoczyna pracę w nowej spółdzielni socjalnej „Pomocna Dłoń”.

Mają szczęście – otrzymali zatrudnienie dzięki temu, że nie pozostali bierni, tylko postanowili uczestniczyć w szkoleniach współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS, w ramach projektu „Samodzielni w ekonomii społecznej”, realizowanego od roku przez Fundację im. Królowej Polski św. Jadwigi w ramach Centrum Ekonomii Społecznej Osób Niepełnosprawnych, prowadzonego we współpracy z ROPS w Poznaniu. Szkolenia oraz doradztwa miały przygotować osoby do utworzenia i prowadzenia podmiotu ekonomii społecznej jakim jest spółdzielnia socjalna.

Uczestnicy zdobywają wiedzę teoretyczną i tworzą biznesplan
Niepełnosprawni z Borku Wielkopolskiego od samego początku intensywnie pracowali nad powstaniem spółdzielni socjalnej osób prawnych, którą zdecydowały się założyć jednostki samorządu terytorialnego – powiat gostyński oraz gmina Borek Wlkp. Szkolenia objaśniły im wszelkie kwestie prawne związane z tworzeniem statutu spółdzielni, rejestracją i dalszą działalnością. Dość szybko udało się ustalić rodzaj usług, jaki miałaby świadczyć spółdzielnia. Doradcy wiele godzin poświęcili na omówienie zagadnień biznesowych stricte związanych z usługami, które miały być zapisane w KRS, czyli krawiectwem, przetwarzaniem styropianu i usługami komunalnymi, świadczonymi na rzecz gminy i powiatu.

Powstał budżet inwestycyjny spółdzielni. Zakres inwestycji został dokładnie omówiony i zapisany wraz z ofertami cenowymi dostawców. Na bazie analizy konkurencji na lokalnym rynku, stosowanych cen i polityki marketingowej powstał cennik usług, a na jego podstawie plan przychodów. Po analizie przychodów przyszła pora na stworzenie siatki kosztów. Omówione zostały poszczególne koszty wg rodzaju, jakie będzie ponosić spółdzielnia socjalna w ramach prowadzonej działalności. Nie zabrakło również tematyki związanej z księgowością i finansami spółdzielni socjalnej osób prawnych. Efektem pracy podczas szkoleń było powstanie biznesplanu, który był niezbędny do pozyskania środków.

Remont zrobimy sami
Pomimo tego, że w ramach inwestycji przewidziano remont pomieszczeń, przekazanych przez gminę, w budżecie zapisano tylko zakup materiałów, ponieważ uczestnicy zadeklarowali, że część prac wykonają we własnym zakresie, w ramach przygotowania do działalności. Poświęcili swój czas i wykorzystali umiejętności dla wspólnej sprawy. Wspólne prace remontowe mocno zintegrowały grupę.
Grupa inicjatywna rozpoczęła cykl spotkań z przyszłymi kontrahentami aby omówić warunki handlowe. Podjęto jednocześnie kroki zmierzające do ukonstytuowania się spółdzielni socjalnej. Powstał statut oraz wszystkie dokumenty niezbędne do rejestracji podmiotu.

Założenie spółdzielni i rozpoczęcie działalności
8 listopada 2012 roku w siedzibie Urzędu Miejskiego w Borku Wlkp. odbyło się Walne Zgromadzenie Założycielskie Spółdzielni Socjalnej POMOCNA DŁOŃ. Przedstawiciele założycieli, Starosta Gostyński Andrzej Pospieszyński i Burmistrz Borku Wielkopolskiego Marian Józef Jańczak podjęli uchwałę o utworzeniu spółdzielni socjalnej. Jej głównym celem jest aktywizacja osób bezrobotnych i niepełnosprawnych. Utworzenie spółdzielni pozwoli także na stworzenie miejsc pracy dla niepełnosprawnych pracowników zatrudnionych w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Leonowie, przygotowanych do podjęcia zatrudnienia na otwartym rynku pracy. Dzięki temu w ZAZ zwalniają się miejsca dla osób z Warsztatów Terapii Zajęciowej czekających na dalszą rehabilitację.
Z nowym rokiem Spółdzielnia Socjalna „Pomocna Dłoń” oficjalnie rozpoczęła działalność, otrzymała środki finansowe na zakup środków stałych, zatrudniła pracowników oraz pozyskała pierwsze zlecenia związane z oczyszczaniem pasów przydrożnych.

Niepełnosprawni z Borku, którzy dzięki udziałowi w projekcie otrzymali miejsca pracy i źródło utrzymania z optymizmem patrzą w przyszłość i z zapałem przychodzą do swojej nowej pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gostyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto