Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żniwa na zdjęciach. Zobacz z czego słynęło Leszno i województwo leszczyńskie

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
„Pod względem przydatności gruntów ornych województwo leszczyńskie zajmuje 10 miejsce w kraju, natomiast w zakresie przydatności użytków rolnych - 9” - informuje Rocznik Leszczyński z 1978 roku.
„Pod względem przydatności gruntów ornych województwo leszczyńskie zajmuje 10 miejsce w kraju, natomiast w zakresie przydatności użytków rolnych - 9” - informuje Rocznik Leszczyński z 1978 roku. KAW/MBP w Lesznie
Zdjęcia, pocztówki, plakaty i wiele innych pamiątek zostało po dawnym województwie leszczyńskim. Wśród zgromadzonych pamiątek zwracają uwagę te, które przypominają z czego słynęło niewielkie województwo. Liczące trochę ponad 4 000 km² województwo było rolniczą potęgą. Decydowała o tym tradycja, rzetelna i uczciwa praca. Dlatego na wcale nie najlepszych glebach osiągano uzyskiwano ponadprzeciętne plony. W naszej galerii prezentujemy żniwujących rolników z województwa leszczyńskiego.

Rolnictwo w województwie leszczyńskim

Powołane w 1975 roku województwo leszczyńskie nie imponowało wielkością. Liczyło 4154 km², tuż przed likwidacją mieszkało w nim blisko 400 000 osób. Województwo, którego stolica było Leszno, imponowało za to poziomem rolnictwa. Na wcale nie najlepszych glebach osiągano uzyskiwano ponadprzeciętne plony.

„Pod względem przydatności gruntów ornych województwo leszczyńskie zajmuje 10 miejsce w kraju, natomiast w zakresie przydatności użytków rolnych - 9” - informuje Rocznik Leszczyński z 1978 roku.KAW/MBP w Lesznie

Przy ciężkiej pracy na roli chętnie wykorzystywano sprzęt służący efektywnej pracy. Dzięki mechanizacji wskaźniki wydajności zbóż z hektara i produkcji żywca należały do najwyższych w kraju.

„Pod względem przydatności gruntów ornych województwo leszczyńskie zajmuje 10 miejsce w kraju, natomiast w zakresie przydatności użytków rolnych - 9. Dość duża jest ilość gleb najsłabszych, najmniej urodzajnych, tj. klasy 5 i 6. Zajmują one 30 proc. powierzchni gruntów ornych. Przeważają jednak gleby 3 i 4 klasy, a więc gleby średniej jakości, których udział w powierzchni gruntów ornych wynosi 68,6 procent” informuje Rocznik Leszczyński z 1978 roku.

W publikacji - Kazimierz Dobrzański i Wacław Jurek, drobiazgowo wyliczają dane którymi mogło pochwalić się województwo leszczyńskie. Zwracają również uwagę na potrzebę przygotowania „nowych kadr” i jakość kształcenia, w tym również rolniczego.

Zobacz, jak wyglądały żniwa w województwie leszczyńskim

„Pod względem przydatności gruntów ornych województwo leszczyńskie zajmuje 10 miejsce w kraju, natomiast w zakresie przydatności użytków rolnych - 9” - informuje Rocznik Leszczyński z 1978 roku.

Żniwa na zdjęciach. Zobacz z czego słynęło Leszno i wojewódz...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Żniwa na zdjęciach. Zobacz z czego słynęło Leszno i województwo leszczyńskie - Leszno Nasze Miasto

Wróć na gostyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto