Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Samorządy mówią „NIE” kopalni. Posłowie nie procedowali nad ustawą

Natalia Kurpisz
Natalia Kurpisz
arch. nasze miasto
Samorządowcy z powiatu gostyńskiego i rawickiego oraz gminy Miejska Górka i Krobia wyjechali do Warszawy, by wziąć udział w posiedzeniu sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Samorządowcy z powiatu gostyńskiego i rawickiego oraz gminy Miejska Górka i Krobia wyjechali do Warszawy, by wziąć udział w posiedzeniu sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

- Jesteśmy tam, gdzie dzieją się rzeczy ważne dla przyszłości i kolejnych pokoleń naszej małej Ojczyzny – komentuje swój wyjazd do sejmu Robert Marcinkowski, starosta gostyński.

I dodaje, że poselski projekt ustawy budzi wiele zastrzeżeń i obaw samorządów, gdyż praktycznie wyłącza władze lokalne z procesu podejmowania decyzji o ewentualnej budowie kopalni. W poniedziałek nie był on jednak procedowany - został zdjęty z porządku obrad.

W poniedziałek 14 października w sejmie omawiany miał być poselski projekt ustawy – prawo geologiczne i górnicze oraz ustawy o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Swój udział w posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa zgłosił starosta gostyński oraz Sebastian Czwojda, etatowy członek zarządu.

Do Warszawy udali się też Łukasz Kubiak, burmistrz Krobi, Karol Skrzypczak, burmistrz Miejskiej Górki oraz Adam Sperzyński, starosta rawicki.

Projekt ustawy nie był jednak procedowany – został zdjęty z porządku obrad. Zajmować się nim wobec tego nie będą posłowie obecnej kadencji.

Pod sejmem protestowali przeciwnicy ustawy, kwestionujący budowę kopalni odkrywkowych i optujących za rozwojem zielonej energii.

- Projekt ustawy budzi wiele zastrzeżeń samorządowców. Potencjalna eksploatacja złóż diametralnie zmienia przestrzeń, warunki środowiskowe, społeczne i ekonomiczne, może także doprowadzić do katastrofy ekologicznej na wielką skalę. Projekt wprowadza szczególny tryb przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie wydobycia węgla kamiennego i brunatnego, a zatem ma charakter tzw. specustawy. Proponowane zmiany w sposób fundamentalny modyfikują obowiązujące obecnie przepisy w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz znacząco zmieniają przebieg postępowania w przedmiocie udzielenia koncesji na wydobycie kopalin - czytamy na stronie starostwa powiatowego w Gostyniu.

Ponadto projekt ten powinien być procedowany w ramach rządowego procesu legislacyjnego, którego częścią muszą być szeroko zakrojone konsultacje społeczne. Zgodnie z jej zapisami, samorządy lokalne będą miały znikomy udział w podejmowaniu decyzji o lokalizacji ewentualnej kopalni. Może doprowadzić to do degradacji środowiska, zahamowania gospodarczego i rolniczego.
(Źródło: Starostwo Powiatowe w Gostyniu)

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gostyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto