Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gostyń. Gostyńskie Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet „Jestem” od 18-stu lat działa na rzecz lokalnej społeczności [ZDJĘCIA]

Natalia Kurpisz
Natalia Kurpisz
Gostyńskie Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet "Jestem"
Gostyńskie Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet „Jestem” działa w Gostyniu od 2002 roku. W jego skład wchodzi 28 osób. Jego głównym zadaniem są inicjatywy podejmowane na rzecz lokalnego środowiska.

Pomysł, aby założyć stowarzyszenie, narodził się w 2001 roku. W ciągu 18 lat zrealizowano wiele projektów i inicjatyw na rzecz lokalnej społeczności w szczególny sposób skierowanych do kobiet.

- W 2001 roku podczas kampanii wyborczej ówczesna kandydatka na posła Elżbieta Palka po licznych spotkaniach z wyborcami podjęła wraz z innymi paniami inicjatywę powołania organizacji pozarządowej, wspierającej kobiety. Nazwa odzwierciedla podmiotowość kobiety: jestem, działam, mam coś ważnego do powiedzenia w życiu społecznym, politycznym i gospodarczym - wyjaśnia Izabela Bieńkowska, prezeska Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet „Jestem” .

Stowarzyszenie ma bogate doświadczenie w realizacji imprez kulturalnych na rzecz mieszkańców gminy Gostyń. W ciągu 18 lat zrealizowano liczne otwarte koncerty z okazji Dnia Kobiet i innych świąt, wieczorki poetyckie, wyjazdy do teatrów czy spotkania z ciekawymi ludźmi np. cykl „Przybyłam, zobaczyłam, zwyciężyłam”.

- W 2014 roku włączyliśmy się w Gostyniu w cykl imprez kulturalnych pn. „Noc Muzeów – Noc ze Sztuką”, realizując projekt kobieta art deco - informuje Izabela Bieńkowska.

Z kolei w 2017 roku stowarzyszenie wydało książkę Honoraty Jankowiak „Gostynianka w wielkim świecie”, promując odważne postawy kobiet poszukujących swojej drogi zawodowej. W tym też roku stowarzyszenie zorganizowało imprezę w kinie w czasie Pasjonującej Nocy Muzeów pn. „Bogactwo kultur narodowych – kobieta w Indiach”. Wtedy to wyświetlono nagrany na zlecenie stowarzyszenia film o hinduskich tradycjach. Prezentowano też sztukę upinania sari, degustowano ryż z curry czy przygotowano wystawę fotografii z wizerunkiem hinduskich kobiet.

- W 2018 roku zrealizowaliśmy projekt pt. „Mama i niemowlę w świecie dietetyki”, wydając m.in. broszurę – poradnik dla młodych rodziców pt. „Paćki, glajdki i gemylki, czyli o rozszerzaniu diety dziecka po szóstym miesiącu życia”. Włączyliśmy się też do imprez z okazji Nocy Muzeów, realizując projekt: „Duch kultury Wschodu”, przygotowując liczne wystawy czy prezentując kulturę Mongolii. Była, więc wystawa fotografii wykonanych w Mongolii ludzi, obrzędów, zabytków, przyrody, a także wystawa wojłokowych lalek w strojach mongolskich, wystawa mongolskich przedmiotów codziennego użytku i prezentacja tradycyjnych strojów. Został zaprezentowany też kult związany z ovoo, zwyczaj wręczania powitalnych chadaków - tłumaczy Iza Bieńkowska.

Pochwalić mogą się również projektami edukacyjnymi z zakresu profilaktyki zdrowia np. „Cztery minuty – nie czekaj, ratuj”; „Miej serce dla serca”; „Zadbaj o swój kręgosłup”, nowych technologii np. „E-merytka jutra” – projekt zrealizowany przy finansowym wsparciu samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz projekty motywujące do działań na rzecz lokalnej społeczności tj. „Nic o nas bez nas”.

Z kolei w 2019 roku ponownie zrealizowali projekt w związku z Nocą Muzeów pn. „Cztery żywioły - piąty żywioł kawa i herbata”. W projekcie znalazły się: wystawa młynków, czajników, samowarów oraz innych zaparzaczy do kawy i herbaty, wystawa saszetek z cukrem podawanych do kawy oraz herbaty w różnych krajach, pokaz pn. „Noc naukowców: herbata”, prezentacje sposobów parzenia kawy w Etiopii, Turcji, Wietnamie, Kolumbii oraz prezentacje sposobów parzenia herbaty w Chinach, Japonii, Indiach, Mongolii.

- Zorganizowaliśmy również warsztaty dla przedszkolaków o zdrowym odżywianiu. Wydaliśmy bajkę dla dzieci o zdrowym odżywianiu pt. „Wymówka” wyłonioną w drodze konkursu - mówi Izabela Bieńkowska.

Wszystkie zadania zgłaszane są do dorocznego planu pracy w czasie walnego zgromadzenia członków stowarzyszenia oraz zarządu. Spotykania odbywają się na raz w miesiącu.

- W tym roku miałyśmy w planie brać udział w Nocy Muzeum. Niestety ze względu na stan epidemii wszystko zostało odwołane. Cykl wyjazdów: „Pamiętajcie o ogrodach” planowany na maj też nie został zrealizowany. Zapewne uda nam się zrealizować cykl spotkań w późniejszym terminie - dodaje Izabela Bieńkowska.

ZOBACZ TAKŻE

Gostyń. Czy klienci targowiska przestrzegają zasad sanitarny...

Park Miejski w Krobi w letniej odsłonie [ZDJĘCIA]

Gostyński Ośrodek Kultury Hutnik. Zajęcia gitarowe nie tylko...

Gostyń. Kolejne zakażenie koronawirusem. To pracownik jednej...

Gostyń. Od dzisiaj zamknięta dla ruchu ulica w centrum miast...

Fara Gostyń. Pierwsza Komunia Święta w parafii pod wezwaniem...

Gostyń. Pierwsza Komunia Święta w kościele pw. Bł. Edmunda B...

Gostyń. Otwarte siłownie i kluby fitness. Sprawdziliśmy jaki...


od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gostyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto